Analog Grand Prix 2020

July 01, 2020

Luna Cables is deeply honoured to receive the 2020 Grand Prix award from Japan’s leading audio magazine, ''Analog'' for our Red Step-Up Transformer. A special thanks to our distributor Mr. Eiji Asahi of Eilex Corporation for his continued support and to all the music lovers in Japan who have chosen to bring our products into their homes.

Luna Cables Rouge interconnects, Orange and Mauve power in the Stereophile's recommended components for 2016-2017-2018-2019 and again this year for 2020.

May 28, 2020

Commercial products listed here have been formally reviewed in Stereophile, and we have determined them to be among the finest available in each of four or five quality classes: Whether a component is listed in Class A or Class D (or E), we consider it to be a genuinely recommendable product.

Luna Cables Gris AC Cord

January 31, 2019

What's tNiewielka pochodząca z Kanady firma Luna Cables potrafi zaskoczyć nie tylko firmową filozofią, będącą motorem napędowym w projektowaniu i budowaniu kabli na potrzeby różnorakich systemów audio, ale przede wszystkim racjonalnym podejściem do mimo wszystko, złożonej tematyki związanej z konstruowaniem okablowania audio.

Luna Gris speaker cables & Interconnects, golden analog 2019

January 01, 2020

Ale siedem tysięcy za Hijiri to też nie jest tanio; dla wielu o wiele nawet za wiele. Jest już u mnie na testach kabel zasilający Luny, który kosztuje dwa tysiące i podobno jest świetny, ale na test dopiero czeka. Tymczasem bierze nagrodę, i to z wielkim przytupem, najtańszy od tej Luny kabel głośnikowy z serii Gris, czyli szarej. Szary faktycznie jest, ale tylko od zewnątrz. W środku taka muzyka, że słyszałem głośnikowe przewody za ponad sto tysięcy, co się nawet nie umywały. Tymczasem ta szara Luna kosztuje – dacie wiarę? 

Luna Gris AC Cord received 5 star

December 31, 2018

Luna Gris speaker cables received 5 star.

November 14, 2018

Luna Orange received the RED Fingerprint award.

November 13, 2018

There is an organic sound that puts these cables in a unique position - what they do, they do as well as much more expensive competition cables. Just beautiful! For me it is the modern equivalent of NOS cables and in a very good version. There should be ORANGE Fingerprint, but we have the traditional RED Fingerprint.

Luna Gris rca's received 5 star

October 01, 2018

1 / 1

Please reload

LUNA CABLES, 18 Ch. Patterson, Austin, Quebec, J0B 1B0               lunacables@gmail.com            514-622-8966
  • Instagram
  • Twitter
  • Facebook
  • YouTube